Realty World Türkiye

Mesleki Yeterlilik Belgesi Alımlarında Etik Belgelendirme ve Realty World Türkiye İşbirliği

Etik Belgelendirme ile dünyanın önde gelen gayrimenkul franchise markası Realty World Türkiye Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda işbirliği gerçekleştirdi. Anlaşma kapsamında Realty World ofisleri Mesleki Yeterlilik Belgesi alımlarında avantajlı fiyatlardan yararlanabilecek.

Bilindiği üzere TEMFED‘in Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile gerçekleştirmiş olduğu görüşmeler neticesinde emlak danışmanı, emlak ofis yöneticisi, emlak ofisi sahibi-işletmecisi olarak görev alan kişilere Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmiştir.

İlgili kişiler 30.11.2019 tarihinden itibaren belgesiz bu mesleği icra edemeyeceklerdir.

05.06.2018 tarihinde yayınlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine göre Emlakçı yetki belgesi alacak kişilerin Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olma şartı aranmaktadır. Ancak yönetmeliğin yayın tarihinden önce oda kaydı bulunan ve ilgili odalardan eğitim ve sertifika almış olan kişilerde Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmamaktadır. Ayrıca üniversitelerin ve eğitim kurumlarının sektörle ilgili bölümlerinden mezuniyeti bulunan kişilerin Mesleki Yeterlilik Belgesi için muafiyetleri söz konusudur. Ancak istedikleri takdirde belge almalarında bir kısıtlama söz konusu değildir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Yetkili belgelendirme kuruluşlarınca, ulusal yeterliliklerde tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme testlerinde başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme yetilerine (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren belgelerdir. Uluslararası personel belgelendirme standardına göre hazırlamış akredite bir sistemle tarafsız yapılan ölçme değerlendirme sınavlarında başarılı olan kişilere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verilir.

Başvuru, Sınav ve Belgelendirme Süreci Nasıl İşler?

Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni almak için herhangi bir başvuru şartı bulunmamaktadır. 

Başvuru için gerekli evraklar;

  • Kimlik fotokopisi,
  • Belgelendirme ücretinin ödendiğine dair banka dekontu,
  • Islak imzalı başvuru formu.

Sınavlar, Etik Belgelendirme sınav merkezlerinde ya da toplu başvurularda siz ofislerin uygun gördüğü yerlerde teorik ve pratik olarak iki oturum olarak yapılacaktır. Teorik ve pratik sınavların herhangi birinden ya da ikisinden başarısız olanlar iki kere daha sınava girebileceklerdir. Toplam 3 kez sınava girme hakkınız bulunmaktadır.

Konu hakkında açıklama yapan Realty World Türkiye Genel Müdürü Sn. Sinan Şerifoğlu, “Ofislerimizin kendisini geliştirmesi ve belgelerini tamamlaması için Genel Müdürlük olarak çalışmalarımızı yaptık. Amacımız belgesiz gayrimenkul danışmanı ve broker kalmaması ve tabii ki sektöre katkıda bulunmak” dedi.